İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşasın Çocuklar ve Okudukları Kitaplar -1-


Özgür Özgülgün her hafta arkadaşlarına sevdiği kitapları öneriyor… 


Arkadaşlar selamlar…
Bu haftadan itibaren sizler için kitap seçkileri yapacağım. Okuduğum ve etkilendiğim eserleri sizlerle paylaşacağım. Nitelikli çocuk edebiyatını çok seviyor ve kendimce takip ediyorum. Harika kitaplar yayınlanıyor, kaçırmamak için takipte kalıyorum. Takibe aldıklarımı da sizin için öneriyorum. Belki içinde sizin de merakınızdan kaçmayanlar olur. Sözü fazla uzatmayalım hemen başlayalım.  
Yaşasın çocuklar ve okudukları kitaplar…  

FARELER ÜLKESİ


Bu hafta ilk tavsiyem Notabene Yayınları’nın Dünya Çocuk Edebiyatı serisinden Fareler Ülkesi kitabı. Fareler ülkesinde, fareler liderlerini seçerdi. Her zaman seçilenler büyük, şişman ve özellikleri olan “siyah kediler”di! Günün birinde küçücük bir farenin aklına yeni, yepyeni bir fikir geldi. İşte asıl sorun orada başladı. Fareler için hayat tam zorlaşırken, küçücük farenin aklına gelen yeni fikir birden çoğalmaya başladı. Artık Fareler ülkesinde kanunları yapanlar kediler olmayacaktı!
İyi ama kim ya da kimler olacaktı?  Sürprizi bozmayalım sizleri Fareler Ülkesi kitabının sayfaları arasında gezintiye alalım.
Bakalım ikinci sıradaki güzel eserimiz kimden ve nereden geliyor?

AKARSULAR


Hep kitap’tan Akarsular kitabı. Yazarımız Peter Goes bizleri kitabın sayfaları arasında deniz, göl ve ırmaklar boyunca resimli gezintiye çıkarıyor. Hem de harika ve rengarenk bir yolculuk bu. Etkileyici çizimleriyle doğa, kültür ve tarih konularında birbirinden ilginç bilgiler veriyor. Eğer hazırsanız Nil’den Amazon’a, Mekong deltasından Mississippi’ye, Tuna’dan Dicle’ye uzanan rengarenk yolculuk bizleri bekliyor.
“Özgür Abi onlarca harika kitap varken neden bu kitabı okumalıyım?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Acele etmeyelim hemen cevaplara geçelim. Bu görkemli kitabımızın başlangıcı Birleşik Krallık’ın (İngiltere) en bilinen ırmağı Thames hakkında çarpıcı bilgilerle dolu. Ve sırasıyla dünyadaki bütün ırmakları geziyoruz. Okudukça heyecanlandıran türden. Her sayfası ayrı renk ve farkındalık yaratan bilgilerle dolu. Belgesel kitap gibi. Meğer ne kadar çok bilmediğimiz yer ve bilgi varmış dedirten türden. Bermuda Şeytan Üçgeni bile var. Irmakların denizlere döküldüğü yerlerdeki gizemli bilgiler, edebiyatçıları heyecanlandıran doğal güzellikler ve akarsulara hayran dahiler çok daha fazlası favori kitabım Akarsular’da. Üstelik bir kere okuyup bitmeyecek türden.
Bakalım üçüncü kitabımız nerden ve kimden geliyor?

İLGİNÇ BİR ŞEY YAPMALIYIZ


Can Çocuk Yayınları’ndan İlginç Bir Şey Yapmalıyız kitabımız var sırada. Yazarımız Cemil Kavukçu sihirli anlatım tarzıyla genç okuyucularını büyülemeye devam ediyor. İki arkadaş, sıkıcı geçen yaz tatillerinde maceraya atılmak için mahallelerindeki terk edilmiş eve giriyorlar ve gelişen olaylar biz okuyucuları ilk gençliğin deneyimlerine götürüyor. Yeri gelmişken bir hatırlatma yapmalıyım. Sadece çocuklar değil, yetişkinler için de oldukça keyifli bir kitap olmuş. Siz yine de sıranızı büyüklere kaptırmayın. Üzülürsünüz. Güçlü birikim ve geleneği olan usta yazardan herkesi mutlu edecek keyifli satırlar bu kitabın içinde bizleri bekliyor. Benden tavsiyesi.

DEDEMİN GRAMOFONU


Aaa o da ne sürpriz bir kitabımız var!
Büyülü Fener Yayınları’ndan Dedemin Gramofonu. Yazarı Merve Başcumalı. İki kardeş Demir ve Derin sıcacık bir yaz gününde kitapların içinde yolculuğa çıkıyorlar. Birden kendilerini babaannelerinin köyünde buluyorlar ve kalbinizi ısıtacak hikâyeleri ile  Dedemin Gramofonu ve gizemi okuyucuları bekliyor. Derin ve Demir’in eğlenceli dünyalarına yolculuğa ne dersiniz? Hacer Nine ve Mehmet Dede düğünlerinde dans ettikleri La Cumparsita (Bütün zamanların en çok tanınan tango parçası / Gerardo Matos Rodriguez) ile karnaval tadında hikâye olmuş. Kaleminize sağlık Merve hanım.

KAFA ÇOCUK ve BİLİM (2021 ŞUBAT SAYISI)


Veee bu haftanın son tavsiyesi bir dergi olsun. Ne dersiniz? Sizler için özenle hazırlanmış bir dergi hem de: KAFA Çocuk ve Bilim. Şubat sayısı dolu dolu ve renkli; ayrıca kuvvetli, hareketli, şampiyon bir sayı olmuş. Derginin yazar kadrosu çok iyi. Yankı Yazgan, Sunay Akın, Akasya Asıltürkmen, Ahmet Büke, Nurdan Büyükak, Alp Akoğlu, Bilge Nur Pembegül. Konusunda uzman ekip bu sayıda ayrıca çok güzel hediyeler hazırlamış. Odanızın duvarlarını ya da dolabınızı süsleyecek 2021 yılı takvimi, Uçuk Kaçık Düzenekler Oyunu, Oyun Kartları ve Pulları,  “Gökyüzünde Neler Olacak?” kitapçığı ve nitelikli yazılar, içerikler bizleri bekliyor. Bu sayı, özellikle hareket, kuvvet ve şampiyon sevenler için kaçmayacak özel bir sayı. 


Haftaya buluşmak üzere sevgili arkadaşlar.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir