İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşasın Çocuklar ve Okudukları Kitaplar -8-


Arkadaşlar selamlar…

Harika bir haftaya başlıyoruz. Doğa yavaş yavaş uyanıyor. Güneş dünyamızı ısıtmaya başladı. Yayınevlerinden yine harika kitaplar gelmeye başladı. Her kapı vurulduğunda, kargo geldiğinde heyecanlanıyorum. Yeni çıkan eserleri sizlere tanıtmak için sabırsızlanıyorum.

Bu arada bir güzel haberimiz var.  Youtube kanalımız yayın hayatına başladı. “Özgür Abi İle Kitaplara Yolculuk” kanalımıza hepinizi bekliyoruz. Dolu dolu program ve söyleşilerle sizler için harika şeyler yüklüyoruz.

Hadi bakalım haftaya hızlı bir başlangıç yapalım. Gelsin birinci sıradaki kitabımız.

1. Kitap

Haftanın ilk kitabı Yeni İnsan Yayınevi etiketiyle yayınlanan GÖÇMENLERİN GİZLİ DOSTU; yoksulluğun ve savaşın acılarını Alman bir çocuğun gözlerinden aktarıyor. Fide Serisi’nde yer alan kitabın yazarı Diane Carmel Léger. Birbirinden özgün çizimlerse Tamara Thiébaux-Heikalo’ya ait.

Göçmenlerin Gizli Dostu, 18. yüzyıl Kanadasında geçen yaşanmış bir hikâye. Kitabı bu kadar çarpıcı kılan sebeplerden birisi de bu. Bütün acının, yoksulluğun, sevginin ve dostluğun gerçekten yaşanmış olması; çocukların empati duygularını geliştirmeleri açısından oldukça önemli.

Göçmenler yeryüzünün öksüz çocuklarıdır. Koca dünyada barınacak yurtları, içlerini ısıtacak yuvaları yoktur. Kimi zaman savaş, kimi zaman da açlık gibi sorunlar göçmenleri dünyanın bir ucundan öteki ucuna sürükler. Göçmenlerin Gizli Dostu, güçlü hikâyesi sayesinde göçmenlerin yaşadıkları sorunları Treitz ailesi özelinde anlatıyor. Léger’ın anlatımı oldukça sade ve akıcı. Çocuklar bu sayede savaşın veya göçmenliğin karmaşık gerçekliği yerine sevgi dolu ve kucaklayıcı bir hikâyeyle karşılaşıyorlar.

Çocuklar kötülüğü bilmezler, kötülük onlara öğretilir. Christian Treitz karakteri, dışarıdan öğrenilen kötülüğü etkileyici bir biçimde aktarıyor. Hikâye boyunca Christian Treitz Akadyalılara önyargıyla yaklaşır. Bir Alman’ın, Akadyalılarla dostluk kuramayacağı öğretilmiştir ona. Hâlbuki savaş yıllarında bir çocuğun şefkate ve dostluğa ne çok ihtiyacı var! Neyse ki Piau adlı bir Akadyalı, Christian’ın bütün önyargısını kıracak ve ona gerçek dostluğun anlamını öğretecektir.

Léger, Akadya kökenli bir Kanadalı. Onun Akadya kültürüne olan ilgisi Göçmenlerin Gizli Dostu’nu kaleme alması için kendisini motive etmiş. Akadyalılarla Almanlar arasındaki bağlar böylelikle tarihsel bir izlekte, bu alanda tecrübeli bir kalem tarafından yazılıyor.

Göçmenlerin Gizli Dostu dört ana bölümden ve iki ekten oluşuyor. Dört ana bölüm, kitabın geçtiği 1768 senesinden bir mevsime karşılık geliyor. Bu sayede çocuklar, Treitz ailesinin bir sene boyunca yaşadıklarına tanıklık ediyor. Kitabın sonunda yer alan eklerden birisi olan Yazarın Notları kısmı, kitap içinde geçen bazı olayların açıklanması için eklenmiş. Böylelikle Göçmenlerin Gizli Dostu öğretici bir işlev de kazanmış oluyor. Yine ayrı bir bölüm olan Poutine Rapee Tarifi, kitabın izleğini oluşturan önemli unsurlardan. 

Göçmenlerin Gizli Dostu’nda görüyoruz ki sevgi her türlü yıkımın üstesinden gelebilir. Hakiki ve koşulsuz dostluk, milletlerüstü bir bağdır. Farklı milletlerden, inançlardan ya da kültürlerden insanları birbirine yakınlaştıran bağ budur. Yeryüzündeki zorbalığın kaldırılmasında, şüphesiz sevgi ve dostluk büyük rol oynayacaktır.

2. Kitap

Sıra gelsin ikinci kitabımıza. Günışığı Kitaplığı’ndan ALTI KIRK DÖRT DALGASI. Yazarı Behiç Ak, resimleyeni Behiç Ak. Ne güzel! hem yazıp hem çizmek pek kıymetli.

Bir yazar karakterlerini nasıl oluşturur, olayları nasıl kurgular? Yazmaya odaklanamayan yazarımız, bunları sorgularken, baş kahramanı kapıya dayanınca kendini öyküsünün içinde bulur. Tanıdığı ilginç insanlar, sıradışı karakterler olarak öyküsünde yaşamaktadır: Matematikçi Mecnun Bey, hayali köpeğini arayan Doğan, gezici kütüphanesiyle Nigar Hanım, annesini özleyen Şehrazat, horoz Muzaffer Bey, altı kırk dörtteki o dalga ve daha nicesi… Yazmak üzere masasına oturduğu gün, güçlü bir horoz sesi duyan yazarımızı kahramanları kadar, olayların akışı da şaşırtacaktır…

Behiç Ak, bir yazarın düşünsel dünyasını, hayal gücünü, çevresiyle kurduğu ilişkiyi sıradışı bir kurguda harmanladı. Odasından mahallesine, kentten köye, köyden orman yaşamına uzanan “Yazarın Yolculuğu”na, birbirinden özgün karakterler ve eşsiz hikayeler eşlik ediyor. Behiç Ak, okuruna yaşamın anlamını duyumsatan yaratıcı bir yazma serüveni sunuyor.

3. Kitap

Gelelim üçüncü güzel kitabımıza. İthaki Çocuk Yayınları’ndan ESRARENGİZ SAAT. Yazarı Nehir Yarar. Resimleyen Linda Nihan Lafcı.

Her şey babasının dünyayı gezmek uğruna onları yalnız bırakıp gitmesiyle başlamış. Geride kalan herkesin hayatı değişmiş. Annesi ve iki kardeşiyle birlikte kalan günleri büyükannesi ve büyükbabasının yanında, apartman dairesinde curcunalı yaşamaya geçerler ve bu değişikliğin aslında kötü olmadığını, yolu esrarengiz bir nesneyle kesişince anlarlar. Büyükbabanın yıllar önce denizaşırı bir ülkede bulduğu kum saati tahmin edemeyecekleri dünyanın kapılarını açar. Daha fazlası için hemen kitabı edinip okumalısınız. Harika bir macera sizleri bekliyor.

4. Kitap

Sıra dördüncü güzel kitabımızda. Can Çocuk Yayınları’ndan MARTILAR ADASI. Yazarı Zeyyat Selimoğlu. Resimleyen Osman Kehri.

Adaları seven, adalarda yaşamış yazardan doğa ve hayvan sevgisi üstüne bir öykü ile karşı karşıyayız.

Günün birinde, Martılar Adası’nda adada yaşayan martıların da korktukları şey başlarına geldi: İnsanoğlu adaya adımını attı. Ve adaya atılan ilk adımla birlikte olanlar oldu. Şimdi okuyacağınız bu roman, bir martı ailesinin yaşamındaki tüm adalı martıların ve Martılar Adası’nın yaşanmış öyküsüdür.

Hayvanların ve hayvan yaşamının ağırlıklı olarak anlatıldığı bu kitap, çocuklara çevre ve doğayı koruma bilinci aşılarken, onları kişisel ve sosyal değerlere önem vermeye özendiriyor.

Bu güzel hikayeyi ve yazarı daha yakından tanımak için acele etmelisiniz.

5. Kitap

Gelelim beşinci güzel kitabımıza. Bilgi Yayınevi Çocuk Kitaplığı’ndan DENİZİN ÇAĞIRIŞI. Yazarı Halikarnas Balıkçısı.

Sekiz öyküden oluşan bu güzel kitap yaşamını denizden kazanan insanların, hem tehlikeli ve heyecan verici hem de ilginç ve komik serüvenlerini anlatıyor.

Dünyanın tanıdığı bir doğa ve Anadolu tutkunu olan Halikarnas Balıkçısı’nın çocuklar için yazdığı üç kitaptan biri.

Denizi ve çocukları seven herkesin bayılarak okuyacağı bu güzel kitabı mutlaka edinmelisiniz.

6. Kitap

Ve haftanın son kitabı bakalım hangisi? Büyülü Fener Yayınları’ndan KENDİNİ ARAYAN DOMATES. Yazarı Sinan Akyüz. Resimleyen Yusuf Tansu Özel.

Etrafı kalın naylonlarla çevrili bir yerde sera domatesi halkı yaşardı. Hiçbir şeyi sorgulamaz, merak bile etmezlerdi. Hepsi birbirine benzeyen güzel görünüşlü bu halkın içinde sadece küçük bir domates diğerlerinden farklıydı. İsmi Meraklı Benek’ti… 

Adı üstünde meraklı bir domatesti Benek. Duvarların ardındaki dünyayı görmek için bir gün düştü yollara… Yeni dostlarla koştu maceradan maceraya. Küçük hayalleri daha da büyüdü dünyayla. 

Haydi sen de katıl onlara! 

Sevgili arkadaşlar şimdilik bu kadar. Heyecanla önümüzdeki haftayı bekleyelim. Yeni yazarlar, yeni kitaplar bizleri beklesin. Beni özleyince Youtube kanalımıza bakmayı unutmayın. “Özgür Abi İle Kitaplara Yolculuk”ta buluşmak üzere…

Sevgiyle kalın.


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir