İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşasın Çocuklar ve Okudukları Kitaplar -6-


Arkadaşlar selamlar… Harika bir haftaya başlıyoruz. Youtube kanalımıza çekimler yaptık, çok eğlenceli tanıtımlar ve söyleşiler gerçekleştirdik. En kısa zamanda izliyor olacaksınız. Müjdeli haberimizden sonra yine birbirinden güzel ve yeni basılmış kitapların tanıtımı için karşınızdayım. Lafı fazla uzatmayalım, sizi bekletmeyelim hemen kitaplarımıza geçelim.

Bu hafta ilk eserimiz hep kitap’tan geliyor. ASİ KIZLARA UYKUDAN ÖNCE HİKAYELER (Türkiye’den 100 olağanüstü kadının masalı). Yazarları Ayşegül Gürsel ve Ümran Özbalcı.

Sevgili Asiler… diye başlıyor kitap. Bu seri, Türkiye’den 100 olağanüstü kadınlar masalları. Kendi kararlarının ve hayallerinin peşinden koşarken hiçbir engele aldırmadan emin adımlarla ilerleyen kadınların masalı. Hayal ediyorlar, çalışıyorlar ve başarıyorlar!

Bugünlerde Türkiye’de kadın hakları belki de hiç olmadığı kadar çok konuşuluyor. Kadınlara ve başarılarına göz atmak için ideal bir kitap olmuş. Emeği geçen tüm Asi Kızları tebrik ediyorum. İyi ki varsınız.

Doktorlar, öğretmenler, mucitler, sporcular, yazarlar, savaş kahramanları, bilim insanları ve niceleri. Türkiye’nin her yerinden, her köşesinden olağanüstü kadın masalları hepimize ilham vermeye devam ediyor. Bu güzel hikayeler kaçmaz! Çizerlerine bayıldım hepsini kutluyor, kalemlerine sağlık diyorum.

Gelelim haftanın ikinci eserine. Dinozor Genç’ten Gençler İçin Felsefe Tarihi BABAMIN DEFTERLERİ (Filozoflarla Zaman Dışı Söyleşiler). Yazarı Yılmaz Murat Bilican.

Benim bu güzel eserle tanışmam bir internet haber portalınde oldu. Yazarın kendisiyle yapılan söyleşide verdiği cevaplar o kadar ilgimi çekti ki hemen bu güzel kitabı okumalıyım diye düşünüp peşine düştüm. Yazarımız bir öğretmen- eğitmen ve sevdiğim ders olan felsefe öğretmeni hem de. Bu beni çok heyecanlandırdı. Kitabı hemen okuyup arkadaşlarımla paylaşmalıydım. Kitabın önsözü yazarımızın üniversiteden hocası Prof. Dr. Ahmet Aslan tarafından kaleme alınmış ve övgü dolu satırlarla desteklenmiş. Ne mutlu diye düşündüm. İnsanın hocasının yazdığı kitaba önsöz katkısı büyük onur.

Bu arada son yıllarda felsefe ve çocuk kitaplarına ilginin arttığını görünce inanılmaz mutlu oluyorum. Yılmaz Murat Bilican hocamı bir defa daha kutluyorum.

Kitabımızın kahramanı bir lise öğrencisi ve filozoflarla, felsefeyle ilgili o kadar güzel sorular sorup sohbet ediyor ki sanki dilimizin ucundakileri sorup cevaplar bekliyormuş gibi hissediyoruz kendimizi. Filozofların gözünden günümüz dünyasına bakıyoruz. Söyleşi formatında yazılmış olması okumamızı ve daha iyi anlamamızı sağlıyor. Seçilmiş filozoflarla yapılan söyleşiler olduğu için belki ilerleyen zaman diliminde kitabımızın devamı gelebilir diye düşünüyorum çünkü biliyorsunuz bizim topraklarımızda yaşamış çok filozoflarımız var.

Varoluşumuzu anlamlandırmamız ve hayatın anlamı açısından kitabın okunması çok önemli. Konuyu eserine taşıması hepimiz için büyük şans diye düşünüyorum.

Kitaba emeği geçen tüm dostlarımıza çok çok teşekkürler… Özlem Deveci’nin resimleri harika olmuş.

Sıra geldi üçüncü kitabımıza. Yeni İnsan Çocuk Yayınları’ndan DÜNYA SEYAHATİ kitabı. Yazarımız ve çizerimiz Ivan Mata. Türkçeye kazandıran Ayşe Caner.

Küçük bir fil dünyayı dolaşmaya karar verdi ve yola çıktı. Dünyayı gezmek, değişik ülkelere gitmek, onları tanımak ve yeni arkadaşlar edinmek. Hayatımızın belki de en değerli anlarından biridir.

Bazen arkadaş bulmak ne kadar zordur. Oynayacak, eğlenceli vakit geçirecek ve yolculuk yapacak birileri kendimizi iyi hissetmemize neden olur. İşte bu güzel kitap DÜNYA SEYAHATİ sanki bütün bunlar için yazılmış.

Hadi ne bekliyorsunuz, bu güzel kitapla seyahat etmek ister misiniz? Geç kalmayın hemen başlayın derim.

Sayfa tasarımları ve kullanılan renkler kitaba çok büyük değer katmış. Bu güzel eseri bizlere kazandıran Yeni İnsan Yayınları’na çok çok teşekkürler…

Bakalım dördüncü kitabımız hangisiymiş? NotaBene Yayınları’ndan SU İNSAN VE ÇEVRESİ. Yazarı Ivo Rosati, çizeri Gabriel Pacheco, çevirmeni ise Gülfer Kırbaş

Birisi musluğu düzgünce kapatmamıştı. EYVAH! Küçük damlacıklar saatler boyunca yavaş yavaş lavaboya damlamıştı. Ev sahibi ortada yoktu ve kimse de nerede olduğunu bilmiyordu. Acaba Fiji Adaları’na mı gitmişti? Yoksa mavi altın madenlerinin olduğu söylenen Afrika’ya şansını denemeye mi gitmişti? 

Düpedüz bir su insan.

Anlamayanlar için bir daha söylüyorum. Akan son damlalar düpedüz bir su insan doğurdu. Evet yanlış okumadınız SU İNSAN. Artık dünyamızda bir Su İnsan doğmuştu. Onunla tanışmak için hemen bu kitabı okumalısınız…

Ve işte beşinci kitabımız abm Yayınları’ndan RADA VE ŞAKACI ŞÖVALYE. Yazarımız Betül Kanbolat. Resimler Janbaras Utku.

Kitabımızın hemen ilk sayfasında yazarımızın bize bir notu var. Ayrıca çizerimiz Janbaras Utku üç yaşında resim çizmeye başlamış. Herkesin dikkatini çeken bu güzel resimlerden yapılan seçkiler Şakacı Şövalye’nin maceralarına ışık tutmuş, maceraya dönüşmüş.

Heyecan verici rüyanın tam ortasında GONG sesini duymaya hazır olan çocuklara şimdiden keyifli okumalar.

Şakacı Şövalye’nin rüyalar alemini birbirine katan maceraları bakalım bizleri nereye götürecek?

Hazırsanız “Bir Rüya Kovalamacası” sizleri bekliyor.

İşte haftanın son güzel kitabı geliyor. Can Çocuk Yayınları’ndan GÜN BEY’İN PENCERESİ. Yazarı Göknil Özkök. Resimleyen Ceyhun Şen.

Evlerin pencereleri ve içindeki hikayeleri merak edenler bu kitabı çok sevecekler. Pencereler canlı tablolardır, her sabah resmini yenileyen, hayallerine yenileri ekleyen tablolar. Gün Bey bir sabah penceresinden dışarıya bakarken tesadüfen bir hikayenin içinde buluverir kendini. Yaşananlara kendi bile inanamaz ama öyle bir dostluğa yol alır ki hep birlikte hüzünlü bir hikayenin cesaret ve kararlılıkla, gülümseten finaline doğru yol alırız. Merak mı ediyorsunuz? Pişman olmayacaksınız. Çok seveceksiniz.

Ceyhun Şen’in çizgilerine bayılacaksınız. Keşke hiç bitmese denilen kitaplardan biri olduğu için emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

Geldik bu haftanın sonuna. Keyifli, eğlenceli ve hayatın içinden nice hikayelerde buluşmak üzere hoşça kalın…


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir