İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşasın Çocuklar ve Okudukları Kitaplar -5-


Arkadaşlar herkese iyi haftalar…

Keyifli, bol okumalı, renkli ve hareketli bir hafta bizi bekliyor. Süreç devam ediyor ve bu süreçte kitaplar bizleri yalnız bırakmıyor. Müjdemi isterim, bu hafta yine çok keyifli kitaplar tanıtacağım sizlere. Vakit kaybetmeden hemen başlayalım isterseniz.

İlk kitabımız NotaBene Yayınları’ndan DİKKAT KEDİ VAR! Yazarı Cemile Özyakan. Resimleri Devrim Ömer Ada’dan geliyor. Kapağında “Her şey göründüğü gibi değildir.” yazıyor.

İtiraf etmeliyim, çizimlerine, kapak ve sayfa tasarımlarına bayıldım. GİZLİ HAYVAN KURTARICILARI Sokaklardaki hayvanları kurtarmak ve onlara yardım etmek için kurulmuş bir grup. Fakat işleri planladıkları gibi gitmiyor. Maya’nın tuttuğu bir dilek ile tüm hikaye değişiyor! Aslında her şey göründüğü gibi değildi ve bizimkiler bunu fark etmemişti. Şimdi çok dikkat edin ve ne dilediğinize dikkat edin! Ayrıca çok dikkat edin. Her an karşınıza bir kedi çıkabilir…

On üç bölümden oluşan kitabımız “Her son bir başlangıçtır.” bölümüyle son buluyor. Hikaye bir solukta okunuyor. Tebrikler Cemile Özyakan

Gelelim ikinci kitabımıza. Timaş İlk Gençlik dizininden ÇİÇEK EKSPRESİ. Yazarımız Özgür Balpınar, çizerimiz Büşra Kaygın Gafarov. Kahramanımız Can uykudan önce dinlediği her masalı rüyasına taşıyor. Kimi zaman ejderhalarla savaşan bir şövalye oluyor, kimi zaman koskocaman devlerle arkadaşlıklar kuruyor, kimi zaman da kahramanlarla köşe kapmaca oynuyor. Yolculuklar insanı büyütür diyor. Yolculukları ve çiçekleri seviyor.  Kendisini masallar diyarına götüren Çiçek Ekspresi’nde başlıyor hikayesi hem de en iyi arkadaşı dedesi ile.

Masalların sonsuza dek yok olduğu bir dünyayı düşünebiliyor musunuz? Tüm masal kahramanlarının unutulduğu, masal sözcüğünün dahi yok olduğu bir dünya…

Can, Çiçek Ekspresi’nde Nil, Yiğit ve Narin ile birlikte Pinokyo, Peter Pan, Rapunzel ve Nasreddin Hoca ile karşılaşabileceklerini ve bu kahramanların tehlike içinde olduklarını görüyorlar. Ve bizimkiler sevgi, cesaret, merhamet ve dürüstlükle onlara yardımcı olabileceklerini gösteriyorlar.

Eğer Çiçek Ekspresi’yle birlikte bu yolculuğa çıkmak istiyorsan lütfen çabuk ol! Sıcacık bu güzel hikaye seni bekliyor.

Ayrıca Özgür Balpınar’ın diğer romanlarını merak ediyorsan, GÖĞÜ YERE İNDİRELİM, YERYÜZÜNÜN KALBİ, DÜŞLER ATLASI, CANIM ARKADAŞIM, DÜNYAYI SIRTINDA TAŞIYAN BALIK’ı hemen sıraya almalısın.

Veee sıraya üçüncü kitabımız Yeni İnsan Çocuk Yayınları’ndan MAX’in BALIKLARI geliyor. Yazarı Sophie Adriansen. Savaşların ve ırkçılığın kol gezdiği bir dünyada çocuk oldu MAX. Doğum gününde çok sevdiği evinden ve kırmızı renkli, sarı pulları olan balığından ayrılmak zorunda kaldı. Ne üniformasına dikilen altın rengi yıldıza ne de Yahudi olduğu için onunla alay eden sınıf arkadaşlarına anlam verebildi. Onun dünyası babasından öğrendiği resim sanatından, balıklarından, doğum gününde üfleyeceği mumlardan ve bahçesinde koşup oynayacağı okulundan ibaretti; o dünya, sevgi dolu bir yerdi.

MAX’in BALIKLARI insanlığın utanç dolu tarihini bir çocuğun gözünden anlatırken çocukları sarıp sarmalayan bir dünyaya ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu hatırlatıyor; kirli elleri ile çocukların masum dünyasını yok edenlere gerçek bir hikayenin izleri ile sesleniyor.

Okurken sanki beyazperde’de film izliyormuş gibi hissediyorsunuz. Kitabın son bölümünde yazarımız bakın neler söylüyor. Tanıştığı cesur bir kadının hikayesini kitaba taşıması, anıların iç içe geçmesi ve her yıl doğum gününü Temmuz Çocukları için Temmuz’un ortasında kutlaması bu hikayenin ortaya çıkmasının ana nedenleri. Mutlaka okumalısınız bana teşekkür edeceksiniz.

Bu arada güzel çevirisi için Ferhat Taştemel’e kocaman alkışlar…

Gelelim dördüncü güzel kitabımıza. Uçan At Yayınları’ndan MAVİ ORMAN. Yazarımız benim de üniversiteden hocam GÜNGÖR DİLMEN. Resimler Erdoğan Oğultekin. Kendisi muhteşem çizgilerle değer katmış bu güzel kitaba.

İnsanın en önemli başarısı, hayvanları hikayelerin içinde konuşturması ve düşündürmesi. İnsan, hayvanları konuşturunca hayvanlar dünyası tiyatro sahnesine dönüşür.

Bunu en iyi bilen biri olan yazarımız GÜNGÖR DİLMEN çocukların dünyasını renklendirmek için MAVİ ORMAN’ı kaleme almış. Şiirsel bir dille masalları ne güzel sıralamış. Çalılar arasından bir ses yeryüzünün en güzel en mutlu ülkesinin MAVİ ORMAN olduğunu fısıldamış babayiğit tavşana. Dünyadaki MAVİ ORMAN’a sevinçli türküler söylemiş, dinlemiş ırmaklar, menekşeler, sümbüller… İyi ki yazmış, keyifli bir masal çıkmış ortaya. Hadi hemen başlayalım “Bir varmış bir yokmuşşş tadında…”

Geldik beşinci güzel kitabımıza. GRETA’NIN HİKAYESİ. (Büyük Şeyler Yapmak İçin Çok Küçük Değilsin) GRETA THUNBERG’İN RESMİ OLMAYAN BİYOGRAFİSİ.

“Kimsenin bir kriz gibi görmediği çok büyük bir tehlike var. Ülkeyi yönetenler ise sorumsuzca davranıyor. Uyanmamız ve bazı şeyleri değiştirmemiz gerekiyor.” diye başlıyor Greta’nın Hikayesi. On beş yaşındaki kahramanımız çevreyi korumak için bir şeyleri değiştirmek gerekir diye düşünüp harekete geçiyor. Cesareti ve kararlılığı ile bunu tüm dünyaya gösteriyor. Fark yaratmak için küçük değil.

20 Ağutos 2018’de Stockholm’de çok sıcak bir sabah on beş yaşındaki Greta parlamento binası önünde eyleme başlıyor ve tüm evrenin dikkatini çekiyor, farkındalık yaratıyor.

Greta’nın öyküsü kaçırılmayacak kadar değerli bir hikaye, benden tavsiyesi.

Bakalım altıncı kitabımız hangisi? Dinozor Çocuk Yayınevi’nden BİR ZAMANLAR OKUMAYI SEVMEYEN ÇOCUK kitabı. Yazarı Karine Tournade.

Kahramanımız Hugo heyecanla paketlerini  açmak için salona koştu. İyi ki doğdunnn Hugo… O paketlerde ne olduğunu çok… Yok yok, merak etmiyordu. Çünkü ne olduğunu biliyordu. Annesi, babası, büyükannesi ve geri kalan herkes ona doğum günü hediyesi olarak kitap almıştı. Ama o sevmiyordu okumayı, ne olacaktı şimdi?

Hepsini anlatmayalım, siz biraz merak edin ya da merakınızı gidermek için bu kitabı mutlaka okuyun.

Geldik son kitabımız TAVŞANCAN İLE FARESU’NUN ARKADAŞ CANLISI SALYANGOZ HİKAYESİ’ne. Hep kitap etiketiyle 10. hikaye kitabı yayınlanan serinin yazarı Camilla Reid, çizgiler Axel Scheffle’e ait.

Faresu’nun gürültülü oyunları Tavşancan’ın salyangozunu korkutunca Tavşancan Faresu’ya çok kızar. İşte ne olduysa o saatten sonra olur. Açgözlü bir kuş salyangozu kapmak ister ve çok geçmeden iki arkadaş bazen gürültü yapmanın iyi olabileceğini anlarlar!

Birbirinin farklılıklarına değer vermekle ilgili eğlenceli bir hikaye ve seri okumak istiyorsanız Tavşancan ve Faresu’nun keyifli hikayelerini kaçırmayın derim.

Efendim geldik bu haftanın sonuna. Sizlere veda etmeden önce sürpriz bir haberim var. Haftaya youtube kanalımız açılıyor. Haftanın son gününde “Özgür Abi İle Kitaplara Yolculuk” adlı programımla sizinle buluşacağım. Çok heyecanlıyım. Enerjimiz güzel olsun hemen buluşalım. Sabırsızlanıyorum.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir