İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşasın Çocuklar Ve Okudukları Güzel Kitaplar -4-


Sevgili arkadaşlar iyi haftalar…

Geldik 4. haftaya. Hani büyükler her şeyin başlangıcı sağlık derler ya. Sağlıklıysak sorun yok! Sizlerden ne güzel mailler geliyor. Seviniyorum, okuyorum ve tabii ki cevaplar veriyorum. Bu beni mutlu ediyor. Okullarımız şimdilik yavaş yavaş yüz yüze açılmaya başladı. En azından sınavlarımız yüz yüze yapılıyor. Okulu ve arkadaşlarımızı çok özledik. Yalnızlığımızı kitaplarla giderdik ve gidermeye devam ediyoruz. Farkında mısınız ne güzel, ne kıymetli eserler yayınlanmaya başladı. Size bu güzel eserleri tanıtmak için sabırsızlanıyorum. Neyse çok uzatmayalım hemen başlayalım.

Vee  işteee karşımızda bu haftanın “Yaşasın Çocuklar Ve Okudukları Kitapları” serisinin seçkileri…

Efendimmmm bu haftanın ilk eseri olarak karşımıza Can Çocuk Yayınlarından Nehir Yarar öğretmenimizin BİR PROBLEM BİN ÇÖZÜM adlı kitabı çıkıyor. İtiraf etmeliyim harika hikayesi var, okurken hiç bitmesin istedim. Aslında zordur matematik dersiyle, problemlerle edebiyatı, hikayeyi harmanlamak ama Nehir Yarar bunu tecrübelerine dayanarak o kadar güzel aktarıyor ki, okurken sanki kitabın kahramanı Erdem ile okulda öğretilen problemleri hayattaki problemlerle hem karşılaştırıyor hem de farkına varıyoruz. Beraberce problemleri eğlenceli halde hikayeye dönüştürüyoruz. Bir sürü soru ve problemlere hayatta çözümler bulmak en güzel ders oluyor. Hikayenin içindeki diyaloglar (karşılıklı konuşmalar) o kadar güzel ve hayatın içinden ki sanki bir çocuk oyunu izliyormuş gibi oluyoruz. Belki önümüzdeki yıllarda Nehir öğretmen bu hikayenin tiyatro metnini yazar ve biz sahne de izleriz. Neden olmasın!

Dili, hayatın içinden mizahi yönü kuvvetli. Okurken çok eğleniyoruz. En güzeli de bu değil mi zaten.

Hakiki problemlerin gerçek çözümleri için BİR PROBLEM BİN ÇÖZÜM sizleri bekliyor.

Aaaa unutmadan söylemeliyim Çağla Yiğit’in çizimleri müthiş hele kapağa bayıldım.  Emeği geçen herkesi kutluyorum.

Şimdi de ikinci tavsiyemiz geliyor. hep kitap’ın farkındalık üzerine yepyeni dizisi CESUR HİSSET bizler için kitapçı raflarında yerini aldı bile. Yazar Avril McDonald’ın üç kitabı KURT VE GÖLGE CANAVAR, KURT VE YAVRU EJDERHA, KURT’UN RENKLİ MONTU Tatiana Minina’nın harika çizimleriyle bizleri bekliyor.

4-7 yaşındaki arkadaşlarımız için duygularımız hakkında küçük hikayelerden oluşan şahane bir üçlü kitap serisi.

CESUR HİSSET Dizisi duygularımızı yönetmek ve farkındalıkların artmasına yardımcı olan maceralarla örülü seveceğimiz hikayelerden oluşuyor.

Bazen birileri bizleri istemeden üzebilir ama biz kalbimizi açık tutup cesur olursak harika sürprizler bizi bekleyebilir. Bazen de korkunç şeyleri aslında o kadar abartmadan harika yöntemler uygulayarak eğlenceli hale dönüştürebiliriz. Ne dersiniz?

CESUR HİSSET Serisi duygusal gelişimlerimiz için yeni fikirler ve etkinlikler veriyor. Bu fırsatı kaçırmamamız gerekir.

Bu arada Berrak İdiman kitapları güzel Türkçemize çok sade bir şekilde çevirmiş. Kendisini tebrik ediyoruz. Dizinin diğer kitaplarını merakla bekliyoruz.

Geldik üçüncü tavsiye eserimize. KÜÇÜK GECE KEDİSİ harika muhteşem bir kitap.

Çocuklar için yazılan kitaplar, ebeveynler, eğitimciler ve tabii ki yayınevleri açısından da son derece önemlidir.

Beyaz Balina Yayınları 2000 yılında yayın hayatına başlayan ve zaman içinde hızlı ve istikrarlı bir şekilde büyüyen, son zamanlarda da bir çok kitabıyla çocukların dünyasına damga vurmuş bir yayınevi.

Modern klasikleri olan, külliyatında yaşamın gerçeklerini yansıtan edebi eserler ve kültürel, kişisel gelişime katkı sağlayan kitaplar basıyorlar. Tebrik ediyorum, sıkı bir şekilde takip ediyor ve tavsiye ediyorum. Kocaman bir alkış…

Hafta sonu heyecan verici bir kitabı geçti elime.

Küçük Gece KedisiSonja Danowski tarafından yazılmış ve nakış gibi bezediği resimleriyle duygu yüklü bir dostluk öyküsü olmuş.

Çalışmalarında resimli kitaplara özel önem vermiş bir yazar. Kitabı elinize alır almaz tüm bu yazdıklarımı hissediyorsunuz zaten. Beni etkileyen bir yanı da insanın içini ısıtan hikâyesi ve her yaştan hayvanseverin kalbini fethedecek muhteşem görselli bir eser oluşu.

Kitabımızın kahramanı TONI, hayvan barınağı yararına düzenlenen yardım kampanyasına geceleri beraber uyuduğu oyuncaklarını bağışlamasıyla başlar ve olaylar gelişir. Zaman zaman çok acıklı olay örgüsüyle ve sürpriz şekilde sonlanan finaliyle sevgi, iyilik, yardımlaşma, fedakârlık ve tabii ki ödül temalarıyla dramatik yapıyı sistemli şekilde inşa eder.

Özellikle okul öncesı ve ilkokul 1., 2. sınıf öğrencilerinin mutlaka okumasını tavsiye edeceğim harika modern klasik bir eser olmuş.

Unutmadan bir kocaman alkış da çeviren Zehra Aksu Yılmazer’e. Okurken sadece satırlar arasında kaybolmayacak resimlerden de etkileneceğiniz bu kitabın tanıtım yazısının tarafımdan yazılması beni çok mutlu etti.

Herkese iyi okumalar…

Veee bakalım dördüncü eserimiz hangisi oluyor? Merak ediyor musunuz? Sabırsızlanmayın, işte karşımızda Dinozor Çocuk’tan ŞEHRE GİDEN YOL. Betül Kanbolat yazmış Hajar Moradi resimlemiş. Şahane bir eser olmuş baştan söylemeliyim. Emeği geçen tüm Dinozor Çocuk ailesine kocaman alkışlar…

Bir çocuk, bir kirpi ve bir kamyonun yolları kesişir de kendilerini güzel bir hikayenin içinde bulurlarsa ne mi olur? Tabii ki çocuğun gökyüzüne, kirpinin sezgilerine, kamyonun tecrübelerine tutunup ŞEHRE GİDEN YOL’da kendi yolculuklarının doğayla uyumunu yorumlama imkanı olur.

Yazarımız Betül Kanbolat, “Merhaba Kitap Dostu!” diye sesleniyor biz okuyucularına. Hikayesini ve kahramanlarını paylaşıyor sırasıyla İZ, KİRPİCİK ZİZ VE KAMYON KAMO. Tanıyoruz onları ve tanıdıkça seviyoruz.

Ne güzel, ne duru bir dili var. Anlatırken farklı bir teknik kullanmış hikayeye hemen girebiliyorsunuz, okudukça açılıyorsunuz. Bu başarısından dolayı kutlamak lazım Betül Hanımı.

Ucunda oyun olan her yolculuk heyecanla beklemeye değerdi.

Hepimiz tehlike altındayız.

Kaygılanmamak imkansız.

Bir parça soluk almak.

Yürümek ki ne yürümek!

Dönerken gördüklerimiz ayrı birer hikayeydi.

Hikayesini anlatmak yerine sizin için seçtiğim cümleleri paylaştım. Farkındalık olsun istedim. Betül Kanbolat ne diyor biliyor musunuz? “Çıktığın yolculuklarda çevreni dikkatle incele olur mu?” diyor. Ben de hikayesini okudum sizin için, dikkatle tanıtmaya çalıştım.

Teşşekürler Betül Kanbolat. Yeni yazdıklarını sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

Veeee son güzel eserimiz hayranlık duyduğum güzel bir yayınevi olan Yeni İnsan Yayınevi’nden geliyor. MAVİ ÇİZGİLİ FİL. Yazan ve Çizen Ivan Mata. Türkçeye çeviren Ayşe Caner.

Bütün fillerle birlikte oynamak isteyen bir filimiz var. Hem neden olmasın? Hatta diğer hayvanlarla da oynamak istiyor. Oyun oynamak kadar güzel bir şey var mı?

Filler birbirine ne kadar çok benziyor uzaktan bakınca. Onların içine girince durum değişiyor. Filler birbirini ayırıyor, arkadaş seçiyor, hatta çok uzaktan onları tanıyor.

Bazen grubunuzdan ayrılıp başka dostlarla oynamak isteyebilirsiniz. Uzun uzun keyifli vakit geçirebilir, birbirinize yardım edebilirsiniz.

Gülmek, oynamak, şarkı söylemek ve dostlarınız yoksa hayat çok sıkıcı olur.

Hep birlikte barış içinde bir gelecek kurmak için, bizlere güzel ve keyifli kitaplar hazırlayan Yeni İnsan Yayınevi’ni bu güzel eser için huzurlarınızda tebrik ediyorum. İyi ki varsınız…

Arkadaşlar bu haftalık bu kadar. Önümüzdeki hafta için kitaplarımız gelmeye başladılar bile. Ben müsaadenizle okumaya geçiyorum. Sağlıcakla kalın sevgili dostlarım…


Bir yorum

  1. Perihan Baycan Perihan Baycan 16 Mart 2021

    Ebeveynlerin kitap seçimlerine katkıda bulunuyorsunuz, kaleminize yüreğinize sağlık.
    Tebrik ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir