İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şehirdeki Küçük, 2021 CILIP Kate Greenaway Madalyası kazandı.


İngiltere’nin en prestijli çocuk kitapları ödülü, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Sydney Smith’in yazıp resimlediği ve Kırmızı Kedi Çocuk tarafından Türkçeye kazandırılan “Şehirdeki Küçük”, CILIP Kate Greenaway Madalyası’nın bu yılki sahibi oldu.

İngiltere’nin en eski ve en prestijli çocuk kitabı ödüllerinden biri olan ve her yıl, çocuk kütüphanecilerinden oluşan bir jüri tarafından en beğenilen resimli kitaba verilen Greenaway Madalyası, bu yılki sahiplerini buldu.

Pandemi koşulları nedeniyle bu yıl online düzenlenen törende, Kanadalı illüstratör Sydney Smith’in yazıp resimlediği Şehirdeki Küçük adlı kitabı 2021 Greenaway Madalyası’na değer görüldü. Jüri, Şehirdeki Küçük’e bu ödülü, “Kaybolma, yalnızlık ve fark edilmeme temalarıyla görkemli bir duygusal son inşa etmeyi başarırken aynı zamanda yalınlığı da yakaladığı” gerekçesiyle verdiklerini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl, Kırmızı Kedi Çocuk tarafından şair Gonca Özmen’in çevirisiyle yayımlanan kitap, büyük şehirde küçük olmanın ne demek olduğu duygusunun peşine düşüyor ve kayıp kedisini arayan bir çocuğun bakış açısından kentteki sığınakları tarif ediyor.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir