İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okumayı Oyun Hâline Getirip Eğlenceli Kılmanın Yolları Bu Kitapta!Dil ve konuşma alanında uzman olan Treysi Terziyan ile Stefani Terziyan’ın akademik araştırmaları, kişisel deneyimleri ve pratik uygulamaları ile ortaya çıkan Ses Farkındalığı; eğitim, dilbilimi, dil bozuklukları, gelişimsel psikoloji gibi farklı disiplinleri harmanlayan, kapsamlı bir rehber niteliğinde.

Okuma güçlüğü çeken (disleksik), okumaya yeni başlayan ve okuma becerisini geliştirmek isteyen çocuklara rehberlik etmek amacıyla yayıma hazırlanan kitap, ses ve sembol ayrımlarında farkındalık kazandıran görsel, işitsel ve yazınsal alıştırmalardan oluşuyor.

Kitap, disleksi tanısının nasıl konulduğundan fonolojik farkındalık yetilerinin artırılmasına uzanan zengin içeriğiyle, bu alandaki kaynak eksikliğini gideriyor. Sunduğu alıştırma seçkisi; ”Heceleme”, ”İlk ve Son Ses” ve ”Zor Ses” olmak üzere kolaydan zora doğru üç seviyede sıralanıyor.

Ses Farkındalığı ile okuma güçlüğüne dair zihinlerde beliren pek çok soru açıklığa kavuşuyor, toplum tarafından doğru bilinen yanlışlara dikkat çekilerek, okuma eylemi tüm boyutlarıyla ele alınıyor.

 Ses Farkındalığı kitabı, 5 soruda mercek altında:

Kimler için hazırlandı?
Başta okuma güçlüğü çeken ve okuma becerisini geliştirmek isteyen çocuklar olmak üzere, okumaya yeni başlayan anaokulu ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri için tasarlanmış olup, ebeveynler, öğretmenler, dil ve konuşma terapistleri rehberliğinde uygulanması öngörülerek hazırlanmıştır.

Hedefi nedir?
Okuduğumuz dil ile konuştuğumuz dil arasındaki bağlantının anlaşılması, ses farkındalığının geliştirilmesi, okuma eyleminde bulunan çocukların yüreklendirilmesi ve okuduklarından keyif almalarının sağlanması öncelikli hedefleri arasındadır.

Nasıl bir içerik sunuyor?
Harfler ve sesler arasındaki ilişkiyi temel alan oyunlar, eğlenceli etkinlikler, hece alıştırmaları ve okuma parçalarından oluşan, destekleyici ve pekiştirici bir içerik sunuyor. Ek olarak, okuma güçlüğü tanı süreci hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulunuyor.

Farklı kılan özellikleri neler?
Kolay anlaşılır tanım ve açıklamalar, daha önce çocuklarla birlikte uygulanıp etkinliği kanıtlanmış alıştırmalar, ”Sen de Oku” koleksiyonunda yer alan eserler ile pratik yapma olanağı, özgün resimler ve kitabın kullanımına dair ipuçlarıyla fark yaratıyor. Kitap bu özellikleriyle, sadece okuma güçlüğü çekenler için değil, okuma serüvenine yeni başlayan çocuklara da seslenmeyi başarıyor.

Kim hazırladı?
Eğitim hayatını çocukların dil gelişimini anlamaya ve desteklemeye adamış, yurtiçi ve yurtdışında dil ve konuşma alanında uzman olan Treysi Terziyan ile ilkokulda kendisine disleksi tanısı konan, pek çok filmde imzası bulunan yönetmen Stefani Terziyan tarafından uzun ve titiz çalışmalar sonucunda yayıma hazırlandı.

Ses Farkındalığı
Okuma Güçlüğüne Yönelik Alıştırmalar-1

SEN de OKU
Başvuru, 5 yaş ve üzeri
Yazan: Treysi Terziyan – Stefani Terziyan
Resimleyen: Gül Sarı
Fiyat: 40,00 TL
Baskı Detayları: 136 sayfa, 1. hamur kâğıt, resimli, renkli baskı, karton kapak, 19,5×27,5 cm
ISBN: 9786052854044
Etiketler: Konuşma ve Dil Becerisi, Sesler ve Harfler, Okuma Güçlüğü, Disleksi 

TUDEM


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir