İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kırmızı Balon


Konuk Çocuk Yazar: Ceren Çetin

Kırmızı Balon filmi, izlediğim en anlamlı film olabilir. Sözler az olsa bile izlerken beni çok düşündürdü.

Filme ilk başladığımda çok garipsedim. Eskiden insanlar rahatça çocuklarını sokağa gönderebiliyormuş. İnsanlar çocukları taciz etmek yerine onlara sevgiyle yardım ediyorlarmış, çocuklar hayvanlara vurup kahkaha atmak yerine hayvanları seviyormuş, etraflarına karşı saygılılarmış, sorumluluklarını biliyorlarmış, büyüklerine saygısızlık etmiyor, etrafa küfürler savurup bunu komik bulmuyorlarmış. Bence bunun sebebi de o dönemki ebeveynler. Ebeveynler de dünyaya karşı saygılı, çocuklara karşı sevgi doluymuş.

Filmin çekildiği dönemki insanların kıyafetlerine tam anlamıyla bayıldım. Şimdi Kadıköy’e gitsek göreceğimiz şeyler büyük ihtimalle yerlerde çöpler, seyyar satıcılar, aç kedi yavruları, kedi mamaları yiyen kargalar, barajlardaki suyun azaldığını söyleyen panolar olur. Bu iki görüntüyü yan yana getirdiğimizde aradaki dağlar kadar fark ortaya çıkıyor. İnsanlığın ne kadar da kötüye gittiğini fark ediyor, korkuyor ama bir şey yapmıyoruz.

Çocuğun ilk balonu bulduğu an bana çok komik geldi, taşırkenki yüz ifadesi. Henüz birkaç dakika önce bulduğu balon için okula yürüyerek gitmeyi göze alması beni en çok düşündüren yerlerden biri. Yalnızlığı yüzünden balonu dostu kabul ettiğini düşündüm. Tıpkı ben ve birçok arkadaşımın daha küçükken sahip olduğu hayali arkadaşları hatırlattı bu davranışı bana. İzlerken onunla empati kurdum. Etrafındakiler ne derse desin onlar balon ile çocuğun arkadaşlığını bilmiyorlardı.

Filmin sonundaki zalim çocuklara küçük çocuktan çok sanırım ben sinir oldum. Hangi dönemde yaşıyorsak yaşayalım zalim insanlar, zalim çocuklar asla azalmıyor. Bazı insanlar hep zalim, bencil, zorba oldu ve böyle giderse bu insanlar artacak. İnsanlar, anne babalar seslerini çıkarmadıkça, arkadaşına küfreden çocuklara kahkaha attıkça, kadın-erkek eşitliği kabul edilmedikçe, ırkçılığa devam edildikçe, insanlar tembellikleri yüzünden dünyayı tüketmeye devam ettikçe insanların bu zalim bölümü gitgide artacak ve bu şekilde dünya kötüleşmeye devam edecek.

Ceren Çetin hakkında

11 yaşında. İstanbul’da yaşıyor.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir