İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuk Yazar Ceren Çetin Değerlendirdi: Sait Faik Abasıyanık Seçme Hikâyeler


Bugün Sait Faik’in Seçme Hikâyeler adlı kitabını bitirdim. Kitapta farklı olaylar, birçok hikâye vardı. Sait Faik’in bu olaylara bakış açısı beni çok etkiledi.

Kitaptaki hikâyelerde anlatılan olaylar her gün bizim de rastladıklarımızdı ama yazar bu olaylara farklı bakış açılarından bakmayı öğretti bana. Düşüncelerine, çevresine bu kadar duyarlı olmasına hayran kaldım. Ama sadece bu kadar değil. 

Yazar çok özgür ruhlu ve dediğim gibi duyarlı. Yaşadığı dönemdeki insanlardan çok farklı. Etrafındakiler yaşlandıkça duygusuz olmaya alışmış ve olaylara hep aynı yönden bakmayı alışkanlık haline getirmişler. Yazar da istese alışabilirdi ama o duyguları, yaşamayı, kısaca hayatı dolu dolu yaşayıp tadına varmak istiyor. Çevresindekilerle aynı dünyada, ama o, olaylara farklı bakıp kendine yeni, kendi istediği gibi bir dünya kuruyor. Bu özelliği bana daha önce duyduğum ve çok hoşuma giden bir sözü anımsatıyor: Dünyayı ne renkte hayal edersek o renktedir. 

Sait Faik’in düşünceleri de bana göre çok eski bir dönemde yaşamasına rağmen çok modern. Okurken beni farklı dünyalara götürdü. Evde bu pandemi döneminde çok sıkılmama rağmen Sait Faik’in hikâyeleri beni faklı yerlere götürdü, sıkıntımı yok etti.

Ceren Çetin hakkında

11 yaşında. İstanbul’da yaşıyor.


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir