İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çekirdek ile Yumurta


İnceleme: Ekin Soytürk

Çekirdek ile Yumurta… Kimdir bu ikili? Cevap veriyorum: İki mutlu kalp, iki gerçek sevginin sembolü. Domingo Yayınları’ndan çıkan ‘’Çekirdek ile Yumurta’’ adlı kitap sayesinde kuvvetli bağlarla ortaya çıkan arkadaşlığın her engele karşı devam ettiğini görüyoruz.

Hikâye, Çekirdek ile Yumurta’nın renkli, cıvıl cıvıl bir ormanda tanışmasıyla başlar. Çekirdek ile Yumurta tanıştıkları için çok mutludur. Ancak onları bekleyen bir sorun vardır. Bir ilkbahar günü Çekirdek kök salıp filiz vermeye başlar. Çünkü o bir çekirdektir. Aradan zaman geçer ve çekirdek bu sefer de gövdeye dönüşmüş bir şekilde kendisini bulur. Üstelik artık yaprakları da vardır. Yumurta ise mavi bir kuşa dönüşür. Artık o da çekirdek gibi bambaşka biridir. Bir gün Yumurta iyice büyür ve artık keşfetmesi gereken bir maceraya atılması gerektiğini anlar. Yumurta ile Çekirdek tam bu noktada birbirlerinden gerçekten farklı olduklarını anlarlar.

Yazar Alex Latimer’in yalın ve sıcacık anlatımı, okuyucuyu büyümenin, dostluğun büyülü dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. İllüstratör David Litchfield’in çizimleri de bu yolculukta bizlere eşlik ediyor. Özellikle kitabın kapak tasarımı da konuyla uyumlu olduğu kadar okuyucunun ilgisini de kitaba yönlendirecek biçimde olmuş.

Bizi sadece biz olduğumuz için seven, yanında kendimizi bile unuttuğumuz dostlarımızın olması ne güzel bir duygudur değil mi? Sağlam dostluklar kurmak zor bir süreçtir. Emek ve zaman ister. Emek ve sabır sonucunda kurulan dostluklar da bizlere birçok mucizeler sunar. Hayatta pek çok olayı onlarla deneyimleme şansına sahip oluruz. Tüm bu nedenlerden dolayı dostlukların çabuk inşa edilemeyeceğini bilip çabucak da tüketilmemesi gerektiğinin farkında olunmalıdır. Çekirdek ile Yumurta, okuyucuya, ‘’Gerçek arkadaşlıklar, dostluklar zaman içinde değişip şekil alsa da yeniden şekil bulmaya devam eder.’’ Mesajını veren önemli bir başyapıt. Aynı zamanda kitapta kurulan dostluk aslında başlangıç ve son ile aynı. Önemli olan da bu değil midir zaten? Hayatta bizleri her zaman kucaklayan dostlarımız olsun. Çekirdek ile Yumurta gibi kalplerle karşılaşmak dileğiyle…

Mutlu okumalar.

Yazar adı: Alex Latimer

Resimleyen: David Litchfield

Sayfa sayısı: 32

Yayınevi: Domingo Yayınevi

Çevirmen: Emre Ülgen Dal

Katkıda bulunan: Şiirsel Taş

Kapak ve sayfa uyarlama: Betül Güzhan

Ekin Soytürk

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir