İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Hikâyesin Sen


İnceleme: Songül Bozacı

Bir çocuğa biricikliğini nasıl anlatırdınız? Ya da onun bitmek bilmez kim olduğuna dair sorularına nasıl cevaplar verirdiniz? Her gün var olduğu yeni yeni deneyimler kazandığı dünya için bir nebze bilgilendirmeye çalıştığınızda dipsiz bilgi dağarcıklarından yolunuzu nasıl bulurdunuz?  İşte böylesi bir süreç için az ve öz cümlelerle hazırlanmış bir kitap var elimde.

Kronik Kitap Çocuk Kitaplığından çıkan üçüncü çok güzel bir kitap “Bir Hikâyesin Sen”. Küçük yaş gruplarına özellikle kendini tanıma yolculuğunda onlara rehber olabilecek bir kitap olmuş. Uzun cümleler içinde kaybolmadan az ve özün güzelliğinden oldukça faydalanmış bir kitap. Mesela; memeli bir canlı olduğunu ve doğada olan tüm canlılar ile bir görünmez bağın olduğunu kısacık cümle ile ortaya koyabilmiş. Hatta şu cümle ile o kadar derin bir anlam oluşturmuş ki yaşadığı dünyanın sadece insanlara ait olmadığını hatırlatarak. “ Dünya senin de evin, diğer tüm hayvanların evi olduğu gibi.”

Yaşam yolculuğumuz hepimiz için bir bilinmez bir hikâye. Hepimizin anlatabileceği bir yaşam öyküsü, hepimizin dinleyebileceği yaşam öyküleri ile çevriliyiz. Aldığımız kararların bazen bizi mutlu ettiğini bazen de etmediğini biz yetişkinler çoğu zaman deneyimleyerek öğreniyoruz. Çocukların bu deneyim yolculuklarında hep istiyoruz ki kendi yanlışlarımıza düşmesinler. Ama işte bilmediğimiz kendi yanlışlarıyla onlarında deneyim sahibi olacakları ve kendi hikâyelerine kendileri yön verecekleri.

Kitabın en belirgin yönü oldukça kapsayıcı olması. Sen de bir ailenin çocuğusun dediğinde aile kavramına oldukça geniş yaklaşmış olması ve önemli olanın sevgi içinde büyümek olduğunu göstermesi çok güzel. Bitmemiş bir inşaata benzetmesi hayat yolculuğunda hepimizin her zaman yeni bir şeyler öğrenebileceğimizi vurgulaması pek manidar.

İnsan olarak, doğuyoruz ve ilk andan itibaren dört bir yanımız hikâyelerle sarılı. Bazen o hikâyelerin biricik parçası oluyoruz bazen yeni hikâyelerin peşinde koşturuyoruz. Ama bildiğimiz ve büyüme yolculuğunda unuttuğumuz tek şey hepimiz biriciğiz ve bizden bir tane daha olmayacağı. Bazı soruların cevapları sadece yaşayarak öğrenebileceği. Öyle gözükmüyor olsa da hayatımızın ipleri hep elimizde olduğu.

Çocukların büyüme yolculuğuna böylesi keyifli bir kitap ile eşlik ediliyor olması bence çok kıymetli. Çizimlerin sıcaklığı ve hikâye ile örtüşmesi ayrıca çok başarılı. Bu vesile ile hoş geldin Kronik Kitap Çocuk Kitaplığı. Nice güzel yeni eserlerle çocuk edebiyatımıza kalıcı etkiler katmanız dileğiyle.. Yolunuz açık dokunduğunuz çocuk çok olsun…

Kitabın Yazarı: Bob Raczka

Çizen: Kristen & Kevin Howdeshell

Çeviren: Esra Kökkılıç 

Yayınevi: Kronik Kitap


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir