İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Acaba Ben Kimim?


“Hayvan arkadaşlarım bana, sen bizim gibisin bitki olamazsın der durur. Bitki arkadaşlarımsa, hayvan olamazsın bitkisin, der. Of, kafam çok karışık! Karışık ama biliyorum…Hissediyorum da! Ben ne hayvanım ne de bitki. Peki ama ben kimim?”

Bu satırları okuyunca kitabın kapağını görmemiş olsaydınız aklınıza ne gelirdi? Mantar, değil mi? Peki, bu konuda sizin de kafanız karışık mı? Biyolog ve öğretmen olan kitabın yazarı Nihal Gündüz kafa karışıklığımızı gidermek için hem bizlere hem de miniklerimize işte bu tatlı kitabı hazırladı.

Ormanda hayvan ve bitki dostlarıyla beraber yaşayan mantara bitkiler “sen bitkisin” diyor, hayvanlarsa “hayır sen kesinlikle hayvansın”… Yaşadıkları ormanda bu sevimli mantar öyle bir ikilemde kalıyor ki…Aslında o ne bitki gibi hissediyor ne de hayvan. Özünün başka olduğunu biliyor ama gel de bunu ormanın diğer sakinlerine anlat. Sevimli mantarımız çareyi kendini araştırmakta buluyor. Peki, araştırmasının sonucu ona ne mi söylüyor? İşte bunu merak ediyorsanız hemen sizde araştırın bakalım mantarlar bitki mi yoksa hayvan mı?

            Tam da şu noktada konuyu evirip çevirip biz yetişkinlere getirmek istiyorum çünkü çocuk kitaplarının yetişkinlere unuttukları nice şeyi hatırlatmak gibi güzel bir yönü vardır.

Evet, ne diyordum?  Acaba Ben Kimim?’i okurken dedim ki kendi kendime, nasıl olduğumuz, nasıl göründüğümüz, nasıl hissettiğimiz ile ilgili etrafımızda öyle bir baskı, öyle çok uyaran var ki çoğu zaman bu sevimli mantar gibi sorgulamıyoruz bile. Kim nereye çekerse oraya gidiyoruz. Duygularımızı ölçüp tartmıyoruz, kişisel isteklerimizi göz ardı etmekten kaçınmıyoruz. Hepimizin içinde az da olsa “el alem ne der?” diyen bir iç ses var. Enikonu tüm benliğimizi başkalarının görmek istediği gibi şekillendirmekte bir sakınca görmüyoruz. Düşünmüyoruz bile. Kendimizle konuşmuyoruz. Hislerimizi yoklamıyoruz. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber hayatımıza gün be gün yön veren bir sosyal medya çukuruna düşmüşüz, çıkmak için ışığın geldiği yöne kafamızı bile çevirmiyoruz çünkü uyuşmuş haldeyiz.

Bence öz benliğimizi bulma, koruma, tanıma yolunda bu kitabın baş kahramanı mantardan öğreneceğimiz çok şey var. Ne dersiniz?

Acaba Ben Kimim? kitabının kapağını açar açmaz bizi başarılı çizer Hasret Küçük’ün cıvıl cıvıl resimleri karşılıyor. 3 yaş üstü için bol resimli, çok keyifli bir kitap. Ben severek okudum ve sizlerle de paylaşmadan edemedim.

Çocuk kitaplarının büyülü dünyası sarsın etrafınızı.

Yazar: Nihal Gündüz

Çizer: Hasret Küçük

Yayınevi:Floki Çocuk

Sayfa Sayısı: 16 / Karton Kapak

Yaş Aralığı: 3+

İnceleyen: Melek Turgay


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir