İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gökyüzünde Bir Gün

“Umut, tüm canlıların ortak ülkesiydi.”

Gariptir ki olmazsa var olmayacağımızı sandığımız pek çok şey vardır hayatımızda. Mesela; görmeden, duymadan, sevmeden, sarılmadan ve yanımda olmadan yaşayamam dediklerimiz. Belki de sahibi olduğumuzu sandığımız dünya varlıkları. Aslında her biri gitse de elimizden yine de yaşarız elbette. En sevdiğimizin yokluğuna bile alışıp ya da alıştığımızı sanıp nasıl yaşıyorsak öyle yaşarız işte. Peki her şey varken yaşamaktan vazgeçmek de nedir? İnsan yaşayamıyorsa, nefes almaktan vazgeçiyorsa buna tek sebep umutsuzluktur. Umut; bedeni ayakta tutan, ruhu doyuran yegâne varlıktır. Bütün beşeriyet bir umudun peşinde nefes alıp verirken, asıl ölüm umudun son bulduğu anda başlar.

“Gökyüzünde Bir Gün” okuyanı etkisi altında bırakarak, ruhunuza dokunup, içinizi ısıtacak bir hikâye. Bir çocuk kitabının bu denli yoğun duygu içermesi ve başarılı bir kurguya sahip olması onu nitelikli çocuk kitaplarından birisi haline getiriyor. Yaş sınırlaması olmaksızın herkesin okuyabileceği ve özellikle çocukların defalarca okumak isteyeceği etkileyici bir kitap.

Kitabın konusuna gelince:

“Gökyüzünde Bir Gün” tekerlekli sandalyesinde yaşamını sürdüren Mavi adında bir çocuğun uçurtmalarla kurduğu bağı anlatıyor. Mavi, babasının uçurtma dükkânında kendini çok mutlu hissediyordu. Dükkâna gelen insanların çocuklarına neden uçurtma aldıklarını merak edip soruyor ancak sorusunun cevabını alamıyordu. Sorusunun cevabını aldığında ise Mavi’nin merakı umutsuzlukla son bulmuştu. Çünkü Mavi, gökyüzünde uçan bir uçurtmanın peşinde koşamayacağını biliyordu. Bir çocuğun vazgeçtiği kırmızı uçurtma, Mavi için artık umudun adı olmuştu.

“Gökyüzüne ulaşmak, bir uçurtmanın peşinde koşmak için illa ki ayaklarının olması gerekmiyordu.”

Mavi, umudun varlığında var olup, aslında bizim için değersiz olan bir şeyin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Çünkü insan, varken kıymetini bilmediği bir şeyin, yokluğunda kıymetini anlıyordu.

Keyifli okumalar…

Yazarı: Anıl Basılı

Yayınevi: Büyülü Fener

İnceleme: Demet Aydoğan

Demet Aydoğan

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir