İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zeynel Özbalçık İnceledi: Aç Tırtıl

Siz, aç bir tırtıl gördünüz mü?

 “Güneşin sımsıcak doğduğu bir pazar gününe” acıkmış bir tırtıl ile başladınız mı?

Dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca çocuk ve öğretmenin okuduğu bu kitapta sorularımızın yanıtı fazlasıyla var. Hatta bizim sınıfa bir “Aç Tırtıl” bile girdi. Kitabın kapağı ve daha ilk cümlesi bile bütün sınıfı sarıp sarmalamaya yetti. Canlı renkleri ile dikkatleri üzerine çeken “Aç Tırtıl” kısacık yaşamında çocuklara gece-gündüz, renkler, meyveler, haftanın günleri ve sağlıklı beslenme gibi kavramları ile zengin bir içerik sunuyor.

 Bir eğitimci olarak baktığımda, bu kitabın diğer bir önemli özelliği de yaşamdaki matematik bağlamını çocuklara eğlenceli şekilde hissettirmesidir. Haftanın günleri ve meyvelerle ilgili bölümlerinde; ileri- geri sayma, toplama-çıkarma etkinlikleri kolaylıkla yapılabilir.

Çocuklar ana sınıfından birinci sınıfa geçtiğinde, yaşamlarında çok önemli bir değişim ve dönüşüm gerçekleşmektedir.  Tıpkı Aç Tırtıl kitabında da olduğu gibi canlılarda gördüğümüz dönüşüm göz alıcı renklerle ve bir sürprizle karşımıza çıkıyor. 

Eric Carle’nın kendi yaratıcı tekniği ile resimleyip yazdığı kitap, okul öncesi ve birinci sınıf öğretmenleri ile öğrencileri için vazgeçilmez bir eser olmakla birlikte her yaştan okuyucuya sesleniyor. Fatih Erdoğan’ın temiz çevirisi, kuşe kâğıt baskısı ve tasarımı kitaba değer katıyor. 

Kitap Adı: Aç Tırtıl                                                                                                       
Yazan ve Resimleyen: Eric Carle                       
Çevirmen: Fatih Erdoğan
Yayınevi: Mavi Bulut
Sayfa Sayısı: 30

İnceleme: Zeynel ÖZBALÇIK

Zeynel ÖZBALÇIK

3 Yorum

  1. S. Deniz S. Deniz 21 Şubat 2021

    Tebrikler. Ben de çok beğenmiştim kitabı. Sizden de olumlu yorumlar almak benim için önemli oldu.

  2. Zeynel Özbalçık Zeynel Özbalçık 21 Şubat 2021

    🙏⚘

  3. Keziban Özcan Keziban Özcan 24 Şubat 2021

    Birinci sınıfa başlayacak bir küçük kızın velisi olarak Zeynel öğretmenimden tam not alan “Aç Tırtıl” ı hemen edinmeliyim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir