İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hoş Geldiniz

Bazı kitaplar vardır kapağına baktığınızda sizi cezbeder. “Hoş Geldiniz” renkli tasarımı ve baskı kalitesi ile sizi cezbeden kitaplardan bir tanesi. İçerisinde barındırdığı anlam ise her şeyden öte çok derin.  Aslına bakarsanız bu kitabı bir çocuk kitabı statüsünde alıp okumanız, kitaba büyük bir haksızlık olur.

“Hoş Geldiniz” renklerin, resimlerin ve yazılanların ötesinde derin bir anlam taşıyan, belirli bir yaş ile sınırlandırılamayacak bir eser.

Ödüllü Fransız çizer Barroux, Suriyeli mültecilerin karşılaştıkları sorunlardan esinlenerek bu öyküyü kaleme almış. Öyküde, doğrudan mültecilerden bahsetmiyor ama dolaylı olarak mültecilerin yaşamış oldukları toplumsal sorunları dile getiriyor. Bir çocuğun gözünden mültecileri anlamak, onlara empati duygusunu kazandırmak için okunması gereken nitelikli çocuk kitaplarından birisi. Çocukların zihinlerinde yeni kapılar açarak, onlara farkındalık kazandıracak bir öykü. Barroux, böyle önemli ve derin bir konuyu anlaşılması kolay ve esprili bir dille ele alıyor.

Mülteci öğrencileri olan öğretmenler de etkinliklerinde kullanarak empati duygusunu kazandırmasını sağlayabilirler. Özellikle yaratıcı drama çalışmalarında kullanabileceğiniz pek çok duyguyu işleyebileceğiniz içeriğe sahip.

Kitabın konusuna gelince:

Üç kutup ayısı buzun üzerinde sakin ve huzurlu bir hayat yaşarken bir anda üzerlerinde bulundukları buz parçası kopar ve evlerinden uzaklaşmak zorunda kalırlar. Kutup ayıları, kendilerine sığınacak bir yuva bulmak zorundadırlar. Okyanusta sürüklenirken karşılarına farklı adalar ve farklı hayvanlar çıkar. Bu adalarda bulunanlar ise onları istemez. Çünkü; ineklere göre fazla tüylüler ve pandaya göre fazla kalabalıklardır. Zürafalar ise üşengeç oldukları için onları görmez bile.

Peki kutup ayıları koca okyanusta kendilerine bir yuva bulabilecekler mi? Merak mı ettiniz? O halde bu güzel kitap sizinle eşsiz bir yolculuğa çıkmayı bekliyor.

Keyifli okumalar…

Yayınevi: Redhouse Kidz Yayınları

Yazarı: Barroux

İnceleyen: Demet Aydoğan

Demet Aydoğan

Demet Aydoğan hakkında

Sınıf öğretmeni. Kocaeli’de yaşıyor.

2 Yorum

  1. Zeynel Ozbalcik Zeynel Ozbalcik 18 Şubat 2021

    Hoşgeldin Demet hocam

    • Demet Aydoğan Demet Aydoğan 18 Şubat 2021

      Çok teşekkür ederim Zeynel Hocam 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir