İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zeynel Özbalçık İnceledi: Öpücük Ne Renktir?

Çocukların en sevdiği şeylerden birisi de renklerle ilişki kurarak kendini ifade etmektir. Hepimizin bilinçaltında renklerin birer anlamı vardır, ancak çocukların  duygularında renklerin izlerini daha kolay görebiliriz. Renkli oyuncaklar, renkli kalemler, renkli kitaplar her zaman çocukların ilgisini çekmiştir.  Ebeveynlerin yeni doğan bebeğin cinsiyetine göre pembe veya mavi renkli kıyafetler seçmesi ile başlar çocuğun renklerle tanışıklığı.

Kahramanımız Monica’nın çok çok fazla sevdiği şey ise resim yapmaktır. 

“Renklerimle milyonlarca şeyin resmini yaparım” diyerek renkleri kendi dünyasına göre anlamlandırmaktadır. Kırmızı uğurböceklerini, sarı muzları, mavi gökyüzünü hatta havai fişeklerin, penguenlerin ve gorillerin resmini yapabilen Monica’nın aklına bir soru takılır: “Öpücük Ne Renktir?” Bu sorunun yanıtını bulmak için özgün çizimlerle dolu renkler, kokular, tatlar ve duygularla bir zihin yolculuğuna çıkan kahramanımız bize görsel ve şiirsel bir ziyafet sunmaktadır.

Monica farklı açılardan bakarak renkler karşısında duyguların da değişik tonları olduğunu berrak bir dille anlatmaktadır.

Bir eğitimci olarak öğrencilerimize mavinin soğuk ve hüzünlü bir renk olduğu bilgisini veririz. Oysa kitap bize mavi bir denizin içindeki mutluluğu ve huzuru gösterir. Renkleri sadece gözle değil diğer duyu organlarımızla da algıladığımızı örneklerle açıklamaktadır.

İspanyol yazar Rocio Bonilla ’nın yazdığı ve çizdiği, Müren Beykan’ ın güzel Türkçesiyle çevirdiği kitabı öğrenciler ve öğretmenler zevkle okuyabilir.  Monica bize renklerin yaşama bir zenginlik kattığı gibi, insanlarda ve düşüncelerde de çok renkliliğin dünyamızı güzelleştirdiğini hatırlatmaktadır.

Sevginin en içten gelen göstergesi olan öpücüğün ne renk olduğunu merak ediyorsanız bu kitap tam size göre. Belki bir gün bize de söylersiniz. “Öpücük Ne Renktir?”

Yazan: Zeynel Özbalçık

Kitap Adı: Öpücük Ne Renktir?

Yazan ve Resimleyen: Rocio Bonilla  

Çevirmen: Müren Beykan

Sayfa Sayısı :30

Zeynel Özbalçık

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir