İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kırpılmayı Sevmeyen Koyun

İnceleme: Meryem Ermeydan

“Kırpılmayı Sevmeyen Koyun” kusursuz ipeksi tüyleriyle kendini beğenmiş bir koyunla yumurtadan yeni çıkmış, sıcak bir yuvaya ihtiyacı olan minik bir kuşun kurduğu sevgi bağlarının ve kendini kabul etmenin hikayesidir.

Kırpılmayı Sevmeyen Koyun Lola, muhteşem tüyleriyle gurur duyan çiftlikteki en bakımlı koyundur. Çiftlikteki herkesin gözleri onun üzerindedir ve herkes onun tüylerine hayranlıkla bakar. Başkalarının odağında olmak da doğal olarak Lola’yı mutlu eder. Tüylerinin parlak ve ipeksi kalması için neredeyse tüm vaktini tüylerini yıkamak, kurutmak ve taramakla harcar.

Bir gün havanın ısınmasına ve Lola dahil tüm koyunların tüylerini kestirmesi gerekene kadar! (Koyunların tüylerini bir kurdun kesiyor olması da ayrı bir konu.) Lola, artık tüyleri olmadığı için o kadar üzgündür ki, kimseye bu halde görünmek istemez, herkesten uzağa gider ve kimsenin onu görmemesi için saklanır. 

Aradan geçen zamanla birlikte nihayet sonunda tüyleri yeniden uzar; fakat yeni çıkan tüyler karışık ve dağınıktır. İşte bu Lola için tam bir felakettir!

Bu sırada Lola’yı tüylerinde saklanan harika bir sürpriz bekler. Bu sürpriz misafir, Lola’nın sıra dışı olmak için güzel ya da mükemmel olması gerekmediğini anlamasına yardımcı olur.

Yaşımız kaç olursa olsun bazen dışardaki seslere fazlasıyla kendimizi kaptırabilir ve ardından kendi sesimizi duymakta zorlanabiliriz. Dışarıda ne olduğu önemli değil. Önemli olan İÇİNDE olan şeydir. Bunun çok küçük yaşlardan itibaren çocuklarla paylaşılması gereken önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Gemma Merino, bu mesajı koyun Lola aracılığıyla çocukların anlayabileceği ve ilgilerini çekecek şekilde iletme konusunda olağanüstü bir hikaye sunuyor. 

Bu kitapta; Lola’nın odak noktasını kendisinden başka yöne çevirdiğinde nasıl değişebildiğini, arkadaşlarına nasıl baktığını ve ihtiyaçlarının neler olduğunu fark etmesine tanık oluyoruz.

Çizimler çok canlı ve Gemma Merino, Lola’nın duygularını sayfalarda çok net aktarıyor.

Kitabın başındaki sahnede; Lola’nın oturma odasındaki duvarda fotoğraf çerçevesi, kırmızı çiçeklerden oluşan bir vazo ile aynı şifonyer gösteriliyor. Kitabın sonunda tekrarlanan sahnede bu sefer fotoğraf çerçevesinde, kusursuz yünleriyle boynunda bir madalya bulunan Lola’nın değil, yeni arkadaşını sevgiyle kucaklayan kabarık, kıvırcık tüylü Lola’yı görüyoruz.

Son olarak; kendinizi kutlayın ve kusurlarınızın tadını çıkarın. 

Kitap Adı: Kırpılmayı Sevmeyen Koyun

Yazan ve Resimleyen: Gemma Merino

Çeviri: Melike Hendek

Yayınevi: Pearson

Sayfa Sayısı: 32

Meryem Ermeydan

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir